כך זה התחיל – התקוה והאהבה פורחות

החברה התחסלה כאשר התהליך נשען על שלש רגליים איתנות:

 

א.      בעייתיות בקצב החדירה לשוק המקומי. המוצרים נתפשו כאיכותיים וטובים אבל קצב ההתרחבות  היה איטי מידי. השוק הרלוונטי לנו פועל במתכונת של קרטלים עליה ארחיב בהמשך. התארגנות נכונה, כך הבנתי רק עתה, מחייבת אותנו למשאבים ולנוכחות פיסית בפולין – שאיש מאיתנו לא יכול ולא רוצה להתחייב אליהם בשלב זה של חיינו.

ב.       בעיות איכות ולוחות זמנים עם היצרן הישראלי. החאפ- לאפ הישראלי נתקל בדרישות שוק לאיכות וסדר שהוא אינו מסוגל להתמודד איתן. היצרן מעדיף מכירה בשיטת זבנג וגמרנו וכשאני מדבר איתו על בניית שוק לטווח ארוך ונאמנות לקוחות אני נתקל במבט זגוגי בעיניו. בעיות בזמני ההספקה שלו חייבו אותנו להגדיל את המלאי שהחזקנו בפולין.

ג.        הווצרות מערכת יחסים גרועה ובלתי ניתנת לתיקון – בין השותפים. דווקא בזה אתחיל כי הכל מתחיל כאן. כמו במעגל החיים הארגוני של אדיג'ס – הכל מתחיל בשלב החיזור.

 

 

לפני כשלוש שנים ישבנו בסלון הדירה שלנו בתל אביב. מאיר אנכי וערן אותו הכרתי באותו בוקר דרך מאיר.

ערן סיפר לי באופן כללי על רעיון שהגו הוא ועוד חבר שלו – להקים חברה להפצת מוצרי קמעונאות בפולין. סיפר שהם מחפשים גם שותף שלישי ויש עוד חבר שלו שרוצה להצטרף אבל יתכן שלא יוכל להצטרף מסיבות אישיות. ערן ידע שאני יועץ ארגוני ושאל שאלות אחדות בתחום. עניתי לו . מחשבותי נדדו למקום אחר. עבדתי כיועץ ארגוני שכיר ועצמאי, כבר למעלה מ- 25 שנים ורציתי לשנות – לגוון. ידעתי שלעסק כזה אוכל להקדיש די זמן, אנרגיה , ידע, וניסיון ארגוני וניהולי שצברתי במהלך השנים. הרעיון נראה נכון ומפתה. חזרתי לכאן ועכשיו, לשיחה והמשכנו לדון באספקטים שונים של הרעיון. לקראת סיום השיחה זרקתי לכוונו של ערן..,הרעיון נראה מעניין מאד מבחינה עיסקית ואם יהיה מקום לשותף נוסף , אשמח אם תחשבו עלי..". כך , במשפט קצר אחד חייבתי את עצמי . כאותם וסאלים או סמוראים שחייבו עצמם במשפט אחד – לגורלם, מבלי לדעת מה צפון בו, עבורם. זימנתי לעצמי שלוש שנים של עשייה מרתקת ומאיימת כאחד שמעורבים בה תקוות ואכזבות, כסף וכח, ותרבות עיסקית שונה , אגו, אהבה ושנאה, סגנונות ניהוליים ואישיים שונים המתנגשים זה בזה ללא הרף : טלהנובלה ארגונית אמיתית שהסתיימה זה עתה. 

כיומיים לאחר המפגש המקרי עם ערן הוא התקשר. "תומר ואני מעוניינים להפגש איתך. תומר הינו החבר שיחדיו הגינו את הרעיון לחברה. הוא ואני שותפים והחבר השלישי פרש מהשותפות הפוטנציאלית מסיבות אישיות. היינו רוצים שיכיר אותך ושנדבר על העסק והאפשרות שתצטרף". קבענו פגישה. בקשתי שלפגישה יביאו את התכנית העסקית שהכינו.

הגיעו השניים עם טבלת אקסל ששימשה בסיס לשיחה שלנו. במהלך השיחה התגבש המתווה העקרוני של התמונה העתידית שלעיצובה תרמתי את כל מה שידעתי.

אנחנו נהיה היבואן הבלעדי של יצרן מסוים לפולין. נקים בפולין חברה פולנית שהכל יעבוד בה חוקי לחלוטין על פי כל דרישות החוק הפולני והשוק האירופי ובאמצעותה נפעל בשלושה מישורים:

חנויות בבעלותנו: נקים שלוש עד חמש חנויות בבעלות של החברה שלנו. נתחיל בחנות אחת בעיר קרקוב שהינה עיר עשירה תוססת, וגדולה – כמו "תל אביב של פולין". החנות גם תייצר מזומנים לכיסוי ההוצאות השוטפות – ונתקדם עם החנויות הנוספות לאט לאט בקצב שיתאפשר. מכאן נולדה גם המטלה הראשונה: חייבים למצוא חנות במיקום טוב בקרקוב.

מכירה ישירה סיטונאית: לחנויות שימכרו את הסחורה שלנו על המדפים שלהם לצד מוצרים אחרים. נשווק את עצמנו לחנויות המתמחות בתחום – רשתות קטנות מקומיות של כמה חנויות או חנויות בודדות בערים מרכזיות בפולין או מרכזי ספא מרכזי קוסמטיקה וכד'.

מכירה באמצעות מפיצים אזוריים: יצירת קשר עם מפיצים בתחום הפעילות שלנו והפצת המוצרים באמצעותם למאות / אלפי החנויות להן הם מפיצים.

 

המחשבה העיסקית הייתה : יצירת תמהיל נכון של הכנסות: רווח מינימאלי לפריט,  במכירה בכמויות גבוהות למפיצים גדולים אחדים ועוד רווח גבוה יותר לפריט במכירה סיטונאית ישירה מהיבואן לחנות ….. ורווח מירבי במכירה בחנויות שלנו, כולל חנות וירטואלית שנקים באתר האינטרנט שלנו.

הצורך בחנויות משלנו נבע גם מכך שזו היתה האפשרות היחידה שלנו לבחון מוצרים חדשים, מחירים, תגובות לקוחות – בצורה ישירה ללא מעורבות גורמים מתווכים אינטרסנטיים.

לגבי הנוכחות הפיסית שלנו בפולין התגבשה הסכמה: תומר, מעוניין ממילא לבלות את רוב זמנו בפולין , מסיבות אישיות שלו. ערן יחליף אותו מעת לעת כשתומר יצטרך לחזור ארצה או יהיה זקוק למנחה ואנוכי אהיה זמין להגיע לפולין בכל עת שאידרש או כששניהם לא יוכלו להיות נוכחים שם, כך אוכל גם להמשיך בקריירה המפוארת של יועץ ארגוני בארץ.

 

כך התחילה לקרום עור וגידים התכנית הבסיסית להקמת החברה. וכמו שאומרים בפסיכואנליזה : בדיעבד, ניתן לראות כי הכל נאמר כבר פגישה הראשונה…..פרט להפתעות שמזמן לנו העתיד.

 

אני קורא את הדברים וחושב על הלקחים האפשריים – ואולי רק אני רואה אותם כבר . משום שחוויתי את ההמשך…..בעוד ימים אחדים יכתב ההמשך גם כאן.

 

11 תגובות to “כך זה התחיל – התקוה והאהבה פורחות”

 1. Idan Bchor Says:

  שוקי,

  ניחוש פרוע ואינטואיטיבי – עסקים עושים ב"אהבה", או…
  (אין צורך לאשר או להכחיש, זו הרי לא הפואנטה של הסיפור)

  אתה כותב מצוין והסיפור מרתק –
  עכשיו רק נשאר להפוך את הטקסט לפונט (גופן) ידידותי וקריא יותר
  ובא לציון גואל.

  אני ממתין להמשך, ובטח לא נמצא לבד בתור…

  חן חן

  עידן

 2. shukikatz Says:

  הי עידן. תודה על המשוב החיובי. את הפונט הבעייתי ניסיתי לתקן ולא הצלחתי…משהו השתבש בהעברה מה – וורד לכאן… הדבר היחידי שהצלחתי זה להדגיש את האותיות. ההמשך יהיה בפונט נוח יותר.
  ולעניין השותפות והאהבה…אכן. כבר כתבתי בעבר על הבדידות הנוראה בחו"ל. שמעתי היום על איש שחתם על חוזה מדהים ל – 3 שנים בסין וחזר אחרי 8 חודשים….והוא אפילו הרויח יפה! וכמו בהרבה סיפורי אהבה מרתקים (זה רמז) חשוב גם מה כותבים ולא רק מה לוחשים באוזן…..

 3. Zvika Roll Says:

  הטלנובלה הארגונית שלך מסתמנת כלהיט. סיפור מרתק וכתיבה משובחת. מת לקרוא כבר את הפרק הבא.

 4. גבי דרורי Says:

  קלסיקה של תכנון מדוקדק וקלסיקה ומקוריות בבהירות
  התאור של האירועים.
  וכמו כולם מחכה להמשך

 5. benziv Says:

  פולניה, פולניה, תמיד דפקה את היהודים ואולי כאן הסיפור הוא שהיהודים השתתפו גם הם בעניין?

  שאלות:
  א. האם בדקתם צרכים בשוק הפולני?
  ב. האם התוכנית שלכם התבססה על מה שאתם יודעים ומשערים – מכאן? ואולי ראיתם (שותפי סוד?) את הדברים מהזוית שמעבר לים?
  ג. האם בניתם מראש תוכנית נסיגה?
  ד. האם היו לך היסוסים בטרם הצטרפת למהלך, ואם כן מה הם?

  כמובן שייתכן שהשאלות שלי יקבלו מענה בהמשך.

 6. מירה Says:

  הי
  שאלות נוספות רבות עולות אצלי
  הלידה נראית כלידה קלה מידי ? הוולד פשוט החליק ?
  התוכנית העסקית????? זו שעושה חיים קשים לרבים 🙂
  איזה כייף לקרוא !!מחכה להמשך

 7. שלולו Says:

  גם אני מחכה בתור עם כל שאר המגיבים…..מחכה לפרק הבא…..

 8. חזי זלוטורינסקי Says:

  כתיבה מרתקת עמוקה ונדירה, גם אני ממתין בכליון לפרק הבא (בפונט אריאל בבקשה).

 9. shukikatz Says:

  חזי יקירי
  לפגוש אותך כאן, חברי משכבר הימים , זו ממש הפתעה נעימה. מצד שני אני נזכר בחברותך הקרובה עם צביקה כך שדבר קיום הבלוג שלי זלג ממנו, לדעתי..אני ממשיך בכתיבה.

 10. יהודית Says:

  מרתק.
  המציאות אומרת שזרע הפרוענות היו שם מההתחלה. (אלה שבדרך כלל לא רוצים לראות אותם).
  אתה יכול להצביע על כמה מהם?
  מה היה שם שלא רצית לראות?

 11. Idan Bchor Says:

  (ציטוט):
  "…בעוד ימים אחדים יכתב ההמשך גם כאן."

  איך אומרים אצלנו בפולניה: נו?? אז שאני אחכה…

  או בסגנון ערוץ 2:
  לפחות תפרסם לנו בינתיים שידור חוזר של "הלקט" מתוך "המיטב"…

  מצידי שיהיה בגוטמן-יד-לייט-מודגש-נטוי…

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s


%d בלוגרים אהבו את זה: