בהמות מישראל רואות בפולין

הקבוצה שלי מישראל מגיעה מחרתיים – לחשה לי בהתרגשות ב. מדריכת תיירים פולניה אוהבת ישראל, הדוברת גם עברית טובה. אני כל כך שמחה. נתראה בעוד 8 ימים אחרי שיחזרו ארצה.

ובכן עדר הבהמות כלל משפחה מורחבת – ללא ילדים רכים , בני ארבעים ומעלה ושתי גברות קשישות ועוד מדריך ישראלי  – וידידתי. סך הכל 13 איש באוטובוס קטן שועטים ברחבי פולין ועיניהם רואות את המראות.  חבורה שהשאירה אחריה, בעת ביקור שורשים ומפגש מתוכנן עם זוועות השואה, שובל של הרס תרבותי וכעס נוראי. החבורה הקולנית הבריחה בקולניות הארסית שלה את כל מי שעמד סביבם בכל אתר ובכל מקום – בכל מוזיאון בית קברות או אתר היסטורי יהודי או נוצרי – ביקשו הבהרות קולניות כגון: האם אפשר לקבל פירוט כמה יהודים נרצחו בכל רחוב בעיר הזאת? למה אנחנו צריכים לחכות בתור למדריך במוזיאון הזה – אנחנו יכולים להסתדר לבד……תביעות קולניות רמות מכל המלצרים הנבוכים בכל מסעדה ובית קפה – וזעקות היסטריות משהסתבר כי בפולין בחלק מבתי הקפה לא נהוג להגיש ממתיק סוויט אנד לואו …שאלה טקטית מנומסת למדריכה הנבוכה – תגידי מתוקה למה אתם כל כך אנטישמיים עדיין? ומדריך ישראלי צמוד, המעוות את הסיפור ההיסטורי האמיתי במרבית האתרים , על מנת להתאימו לרצון העדר צמא הדם לשמוע. ומדריכה פולניה אוהבת אדם ואוהבת ישראל.בת ארבעים כולה, בוכה בלילה בשקט מכעס ומעלבון ומחאה ושותקת…. למה שתקת? שאלתי. שתקת במקומם? במקום כל אותה דממה שאמורה הייתה להיות לפחות בחלק מהמקומות בהם ביקרתם? למה לא קמת והלכת? ריחמתי עליהם, כך אמרה… וחשבתי קצת, אולי הזה הכאב מדבר מגרונם והם לא יודעים אחרת? ואני שתקתי ואחר כך אמרתי לה את כל כך יפה. ואולי גם צודקת. אבל אסור לך לבכות. זכותך לאהוב את העבודה שלך ולהנות ממנה. וחבורת בהמות בני ארבעים פלוס שבאים לחגוג מסע שורשים פיקטיבי והיסטרי בפולין אסור להם להותיר שובל של השתאות כעס וטינה כפי שהותירו אחריהם בני משפחה מורחבת אחת. ומה אמרה הזקנה שחוותה את פולין מלפני 80 שנה? כך שאלתי. היא, שלכבודה ולכבוד בני דורה נערך המסע…? היא רצתה גם להראות להם היכן נולדה, ומה אהבה, ולראות מקומות בקרקוב שנותרה בדיוק כפי שהיתה אז. רצתה לראות את בית הספר שלמדה בו, ומקומות שזכרה כמקומות יפים…אבל הם לא רצו לראות. אז היא נשארה איתם. והיא כל הזמן הסתכלה עלי כי מכירה אותי מקודם וידעה מה עובר עלי, וידעה גם שאני יודעת עברית ומבינה את רוב הדברים שהם אומרים. גם היא רצתה לבכות, ולא יכלה.

מעניין בכמה עוד מקומות בעולם מלקקים כרגע אנשים תמימים פצעים וחבורות אחרי ביקור ישראלים החושבים שזכותם להתנהג כבהמות (ותסלחנה לי כמה בהמות ענוגות על ההשוואה לבני אדם).

6 תגובות to “בהמות מישראל רואות בפולין”

 1. benziv Says:

  כבר מזמן חשבתי שלא יזיק לנו אם בתוכנית הלימודים יהיו שיעורים ב"נימוסין והליכות". לא נעים לעיתים לפגוש ישראלים, בכל מיני אתרים. אבל גם לא אפשרי להכליל: יש גם אחרים.
  לישראלים ולפולנים יש בנוסף לזה מערכת מורכבת מאד של יחסים, אולי חלק מהם יוצא בגסות, תובענות וצעקות.
  ראיתי גם אנשים אחרים, שלא התנהגו משהו: בתור להחתמת הדרכון שלי בתורכיה, ראיתי כל מיני אזרביג'אנים, או אחרים מאזורי הקווקז, וגם כמה אנשים ממקומות אחרים ולא מזוהים. לא הייתי רוצה לחזור על החויה המכווצת הזו שוב. הכי נעים מנסיוני, לעמוד בתור בארה"ב.
  קהות החושים, הדחפנות, התובענות, חוסר הרגישות – היא לא רק נחלתינו. לא שזה מנחם. זה רק אומר לאיזה חלק עולם אנחנו שייכים ו/או רוצים להשתייך.
  ושלא תעבור לגמרי לצד של הפולנים…. יש כל מיני פולנים וכל מיני ישראלים..

 2. shukikatz Says:

  אתי יקירתי, אני לא עובר לשום צד פרט לאחד הצדדים שאליו עברתי בעבר הרחוק – ושם נשארתי עד עצם היום הזה בהנאה רבה…..הסיפור הוא סיפור, אמיתי, חד צדדי, לא מכליל ומספר על קבוצה אחת בלבד. את האחרות לא ראיתי, לא שמעתי … אני מתנהג אחרת אז בודאי שאני לא מכליל – אני מספר כאן על משהו שנראה כמתוכנן , בוטה, אכזרי והולך ומתעצם במהלך ביקור קצר בן שבוע בפולין שנועד למטרה מסויימת… להתראות בקרוב מאד בארץ.

 3. benziv Says:

  שוקילה, רואות או רועות?

 4. shukikatz Says:

  נו מה את חושבת? שטעיתי באיות? יש עלי איזה כמה כיתות…יש כאן איזה משחק מילים סופר מתוחכם ודי לחכימא ברמיזה.

 5. benziv Says:

  אתה יכול להבין שהתלבטתי, אם יש לך אינטליגנציה רגשית גבוהה…. וחוץ מזה – אין לזה קשר לכיתות אלא לקולמוסי כותבים, שלפעמים הם מועדים ולפעמים הם כאילו מועדים, ועל הקורא הדקדקן לשים את ליבו ולחשוב רגע על המשמעות. ואם הכותב קרוב אל הקורא, הרי אפשי לשאול אותו, ומכאן אתה למד הרבה.
  מקווה לראות אותך מחר, עייף משהו ועם קולמוס מחודד.

 6. יהודית Says:

  עצוב אבל לא מפתיע בכלל

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s


%d בלוגרים אהבו את זה: