מעלילות הבנקים בעיר הגדולה – קונטרה לפוסט של צביקה

איש עסקים בפולין מזהה הזדמנות עיסקית נחמדה. מה לעשות שנדרשת ערבות בנקאית על סך הסכום האסטרונומי של 9000 אירו , סכום המצוי פעמים רבות בחשבון הבנק שלי בישראל. לקוח בנקאות פרטית של בנק הפועלים – וגם איש עסקים. מה לעשות. החברה העיסקית הפולנית מכבדת אותי מאד, אבל לא מוכנה, עם כל הכבוד, לקבל ערבות הנקאית של בנק ישראלי אפילו ששמו בנק הפועלים. הבנק הפולני שלי מכובד לא פחות – בנק BPH בנק פולסקה הלווציה – שותפות פולנית שוויצרית ענקית שמעורב בה גם בנק פקאו הגדול בפולין. מבחינת הבנק הפולני ממש אין בעיה – או שאפקיד שם 9000 יורו כפיקדון (שאביא מבנק הפועלים במזומן מכיסי ואפקיד) או שבנק הפועלים יתן לי ערבות בנקאית עבור הבנק הפולני והם יתנו ערבות BACK TO BACK לחברה הפולנית. מסובך? פשוט ביותר. ואני ציוני דגול – למה שאמכור ניירות ערך בארץ, אוציא מכאן סכום כסף ואפקידו שם? מוכן לשלם עמלות לכולם רק שיעזבו אותי בשקט ויעשו מאחורי גבי כל מה שצריך. יפה? פרייאר אמיתי? לקוח מאצן? לקוח מועדף!!! בנקאות פרטית בבנק מספר אחד – זה מחייב. טעות טראגית. הבנק הפולני העביר בתמימותו את נוסח הערבות הסטנדרטי שלו לבנק הפועלים – באמצעותי אל הסניף שלי. יחידת הבנקאות הפרטית הסבירה לי שאסור להם לעסוק באשראי והעבירו אותי לטיפול יחידת האשראי בסניף – ששם כבר ממש איש לא מכיר אותי….אני רק לקוח יחידת הבנקאות הפרטית בסניף – לא לקוח עיסקי של הסניף. אבל רגע….מדובר בערבות לבנק זר והסניף מעביר את הנושא לטיפול מחלקה מקצועית בהנהלה. שם ממש מתעניינים בי ובבנק הפולני ובנוסח הערבות שלהם – ומעבירים להם את נוסח הערבות הסטנדרטי של בנק הפועלים. אגב, אמרתי מעבירים להם….שיקרתי. מעבירים לסניף שלי שמעביר אלי את הנייר על מנת שאעביר לבנק בקרקוב. אגב כאן נוצר פער של שבועיים כי מנהל היחידה העסקית יצא לחופשה ושמו את הנייר במגירה שלו עד שצלצלתי לתומי לשאול אם כל הנושא סגור ומישהו ברר ואמר לי שלא. הסיפור החלמאי נמשך והתפתח – כשמחלקה משפטית של כל בנק נאחזת בקרנות המזבח על קוצה של כל יוד במילה שאיזה עורך דין דביל שירבט בנוסח הערבות לפני שנים אחדות. אחד השיאים הקומיים של התהליך היה כשהעזתי להעיר בלחש לפקידה שאת הטלפון הסודי שלה קיבלתי בדרך לא דרך שהמדובר בסך הכל ב 9000 יורו ולא במיליון…שוקי, כך אמרה לי מאחר ולאור ההכרות הטלפונית הממושכת עברנו לשמות פרטיים, הלו דין פרוטה כדין מאה….התעלפתי מעונג. ההכשרה עובדת! נשבע לכם שעברו בדיוק חודשיים והערבות הבנקאית עמדה מתנוססת לתפארת. ההזדמנות העסקית חלפה עברה לה, אני קצת מבוייש מול החברה הפולנית ובידי ערבות בנקאית מיותרת – ועמלות של כ 750 שח בארץ וסכום דומה בפולין. למזלי, החזיר הבנק הפולני אחרי יומיים את הערבות לארץ שוב כי באחת המילים חל שיכול אותיות נוראי באחת המילים …..ברכה משמים. הודעתי לשתי המערכות שהערבות מבחינתי בטלה ומבוטלת ואני לא חותם על השינוי הדרוש משום שבזמן שחלף היא הפכה מיותרת. שני הבנקים גילו הבנה רבה ושניהם אף ניאותו ברצון להחזיר את העמלות לאחר שהבהרתי להם שאני פונה עם הסיפור לנציב קבילות הציבור ולממונה על הבנקים בשתי המדינות. אז מה למדתי? לא להיות אידיוט, להוציא כסף מהארץ ולהעביר בכיס לבנק בחול ולעשות ערבות בנקאית תוך יומיים ולהרויח עוד 15 אלף יורו בתוך חודש. זה – בפעם הבאה.מבטיח.

5 תגובות to “מעלילות הבנקים בעיר הגדולה – קונטרה לפוסט של צביקה”

 1. Zvika Roll Says:

  כמה לא מפתיע. הרי אנחנו יודעים…הבירוקטרטיה הרי לא צריכה יותר מסדק קטן ותמים דרכו היא תיכנס, ומשעה שנכנסה, העסק אבוד. חוץ מזה שאני לא רואה קונטרה לפוסט שלי אלא השלמה, עוד סיפור שמדגים כמה הבנקים עסוקים באותיות הקטנות..ומפספסים את התמונה הגדולה.
  חוץ מזה זו הזדמנות להגיד לך שאתה כותב נהדר, וכמה חסרת לנו בבלוגיה.

 2. shukikatz Says:

  כמובן שזו השלמה לפוסט שלך צביקה…. הכותרת רק על מנת למשוך קוראים. והדרך היחידה להלחם בבירוקרטיה היא דרך הבירוקרטיה.. איך אומר אדיג'ס, לא סתם כתוב "חנוך לנער על פי דרכו…" לא על פי דרכך ! נכנסתי בדיוק באותו סדק גם כן – היכן שנדרשה חתימתי להתנעה מחודש של המערכת, ולכוס תה נוספת – שם בלמתי את המהלך. יותר מזל משכל. ותודה תודה על הפרגון. ההשראה והדחיפה לכתוב בבלוגיה באו ממך ומאתי בן זיו.

 3. Idan Bchor Says:

  באתי בגלל "הקונטרה", נשארתי בזכות הסיפור…
  וגם בזכות כותרת המישנה של הבלוג "מיועץ לאיש עסקים", עליה אשמח לחתום בשמחה (לרבות בראשי תיבות מול כל סעיף + חתימה מלאה בתחתית העמוד).

  מה שיפה, שוקי, הוא שחשבת שהגעת לפיסגת התהילה במחלקת "בנקאות פרטית", ולא ידעת כי יש במערכת הבנקאות דרגה גבוהה מזו – המאפשרת העברות ומשיכות מישראל לחו"ל, ללא הגבלה וללא פיקוח.
  אלא שלשם כך עליך להיות בן יונה אמיתי…

 4. benziv Says:

  וואלה, למדתי משהו: להעביר כסף בכיס.
  לי יש עכשיו סיפור של העברת כספים מארה"ב הנאורה והגדולה ולכן יש סיכוי שזה יגמר בקלות רבה יחסית אם כי יקח זמן, אבל התנסיתי בהעברת כספים מתורכיה שעלתה לי בסופו של דבר כמעט כמו הסכום שהרווחתי ונמשכה כמה חודשים טובים מאד… אז פולין לעומת תורכיה – זה כנראה פסגת השלמות!

 5. יהודית Says:

  מסתבר ששיטת הבנק מתחת לבלטות היא הכי טובה
  והוכיחה את עצמה כאמינה לאורך שנים
  וגם סכום העמלות בבנק הזה הוא אפסי

  תחשוב על זה…

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s


%d בלוגרים אהבו את זה: